duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego rodzaju aut perfekcyjnie wiedzą, że aby móc nasycać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go właściwie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie stosuje identycznej zasady w stosunku do rowerów, a to istotny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony szosowe 700 duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, zatem lista prac, jakie powinniśmy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. Ponadto należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć bądź przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby sprawić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Dodatkowo warto uczynić szczegóły oświetlenia – pragniemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie wypada wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie warto również rower wnikliwie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *